O nás
Dominika Belanská – kurátorka, koordinátorka, umelkyňa
Sociálna architektka a umelkyňa pochádzajúca z Prievidze. Pomocou hlasu, hudby a pohybu prepája: ľudí medzi sebou, so sebou samými a s miestami, kde žijú. Od r. 2011 sa venuje participácii, tvorbe spoluprác a presahov medzi rôznymi skupinami, odbormi, sektormi, aj umeleckými formami. Po absolvovaní magisterského štúdia architektonickej tvorby na VŠVU v Bratislave sa špecializovala na participatívne plánovanie miest a obnovu verejných priestorov so zapojením komunít (placemaking). Po rokoch pôsobenia v Bratislave, Prahe a inde v zahraničí v súčasnosti uplatňuje svoje skúsenosti pri obnove životného prostredia a kultúrneho podhubia najmä na Hornej Nitre / v Trenčianskom kraji.
Rokko Juhász – kurátor a umelec
Multimediálny umelec, básnik, organizátor kultúry a umenia, zakladateľ a riaditeľ centra Kassak. Od konca 80. rokov sa aktívne podieľa na umeleckom a kultúrnom živote Československa. Od roku 1989 redaktor Maďarskej workshopovej dielne v Paríži. V roku 1991 spoluzakladateľ vydavateľstva Kalligram a od roku 1994 umelec v slobodnom povolaní. Je spojený s prvými mail-artovými akciami v Československu, so sympóziom Bridgeing Central European Art Symposium (1997), ktoré požadovalo obnovu mosta Márie Valérie spájajúceho Esztergom a Štúrovo, a má tiež neoceniteľný podiel na pestovaní a propagácii umeleckého odkazu Lajosa Kassáka na Slovensku a v strednej Európe. V roku 1987 zorganizoval v Nových Zámkoch so svojimi kolegami prvé fórum alternatívneho a experimentálneho umenia v Československu Stúdió erté. Po zmene režimu v roku 1989 sa z neho stal najvýznamnejší festival svojho druhu v stredoeurópskom regióne, na ktorom sa zúčastnilo takmer 500 umelcov z 50 krajín štyroch kontinentov. Festival sa dodnes každoročne koná pod názvom Transart Communication. Je zakladateľom a do roku 2012 aj prezidentom organizácie KultúrKorzo Nové Zámky. Jeho akčné umenie, výtvarné a literárne aktivity sú zdokumentované v monografii PARAF s príspevkami slovenských a maďarských autorov. Jeho diela boli uvedené na všetkých významných festivaloch akčného umenia vo svete. V súčasnosti žije v Budapešti.
Viktor Fuček – kurátor a umelec
Viktor Fuček je urbánny šaman a liečiteľ, vizuálny umelec, výskumník a pedagóg, ktorý používa rituály na skúmanie vedomia priestoru. Študoval výtvarné umenie na Akadémii výtvarných umění v Prahe, Australian National University v Canberre, Universität für angewandte Kunst vo Viedni, na Vysokej škole výtvarných umení a architektúru na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. V roku 2022 úspešne ukončil doktorandské štúdium na Fakulte výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici s dizertačným výskumom „Architektúra vnútorných vzťahov“ zameraným na prepojenie performance a architektúry. Realizoval a zúčastnil sa na viacerých samostatných a kolektívnych výstavách, napríklad „Dvere, cez ktorých štrbinu hľadí mesačný svit“ v Slovenskej národnej galérii (Bratislava, 2024), “Xenorhizomatic geologies” (New York, 2024), „Perceiving (Com)position“ (Taiwan, 2022), Prague Biennale (Praha, 2021). Bol tiež finalistom viacerých ocenení, napríklad Ceny Oskára Čepana (2015). V súčasnosti pôsobí ako odborný asistent na Katedre Intermédií a digitálnych médií FVU Akadémie umení v Banskej Bystrici, ako externý lektor na Universität für angewandte Kunst vo Viedni a je aj členom pražského Public Space Lab.
Mads Floor Andersen – kurátor a umelec
Dánsky umelec Mads Floor Andersen viac než dekádu vyvíja vlastný jazyk umenia performance, tvorený recykláciou, riskom, lámaním, deštrukciou, ruinami a zodpovednosťou ako schopnosťou reagovať na okolie. Špeciálne sa zaujíma o intímny vzťah medzi telom a jeho prostredím, ako sa tvarujú a ovplyvňujú navzájom. Primárne sa venuje lokálnym a osobným procesom, v ktorých pracuje a žije. Preto každé dielo je experimentom s otvoreným koncom – neustále sa odvíjajúcim dialógom medzi jeho telom a okolím. Každá práca má svoju špecifickú konšteláciu, pričom sa zároveň dotýka sociálnych a ekologických tém, teórie a praxe. Mads Floor Andersen vystúpuje medzinárodne, predstavil sa napr. na Belfast International Festival of Performance Art (BIFPA), Macau International Performance Art Festival, 20th Open Festival for Performance Art (Čína), Transart Communication (Maďarsko), Kalkota International Performance Art Festival (KIPAF), LAPSody Helsinki (Fínsko), Month of Performance Art Berlin (Nemecko), International Festival of Performance Arts Copenhagen (Dánsko) and many others.
Lucia Kotvanová – umelkyňa
Lucia Kotvanová pochádza zo Žiaru nad Hronom a pôsobí ako galerijná pedagogička, vizualna umelkyňa a kurátorka. Zúčastnila sa viacerých spoločných výstav na Slovensku a v Čechách a v roku 2014 vystavovala na Bienále Young Art v Moskve. Venuje sprostredkovaniu vizuálneho umenia rôznym cieľovým skupinám. Spolu s Danielou Čarnou sú autorkami knihy Nakresli si ovečku a získali ocenenie Rady galérií Slovenska – Biela Kocka v kategórii Edukačný projekt za projekt Detský mediátor (2017) a za projekt Mediátori na výstave Ilony Németh: Eastern Sugar (2018). Venuje sa tiež kurátorstvu a spoluorganizuje výstavy.
Gabriela Zigová – umelkyňa
Gabriela Zigová vo svojej tvorbe využíva fotografiu, performance, site-specific a interaktívne inštalácie na skúmanie sociálnych situácií, kultúrnych kontextov a politických udalostí. Fotografia je pre ňu špecifická svojím vzťahom k realite; poskytuje stopu, svedectvo. V mnohých jej prácach fotografia poskytuje základ pre dielo, ktoré rozvíja do podoby inštalácie alebo performancie. Gabriela pochádza z Trenčína, študovala na bratislavskej VŠVU no v súčastnosti žije v Londýne.
Irene Lucas a Christoph Euler umelkyňa/umelec
Irene Lucas a Christoph Euler, ktorí sa už viac ako 10 rokov zaoberajú „mestskou ekológiou“, potravinami a rastlinami a prostredníctvom verejných podujatí hľadajú nové stratégie prežitia v mestskom prostredí.
Štefan Straka – FILM / VIDEO
Štefan Straka študoval v ateliéri dokumentárnej tvorby VŠMU u Petra Kerekesa a následne pracoval na viacerých celovečerných dokumentárnych filmoch. Ako režisér spolupracuje aj so Slovenskou televíziou.
Vareha je jeho celovečerným debutom a zároveň absolventským filmom. Spolupracuje s Petrom Kerekesom ako asistent réžie na filme Wishing on a Star a ako druhý asistent kamery na filme Maratón, príbeh mesta. Počas magisterského štúdia externe spolupracoval s odborom komunikácie kancelárie prezidentky. Po ukončení štúdia v roku 2023 nastúpil do denníka SME, kde sa má na starosti produkciu na video oddelení a podcastoch.
Samuel Alex Jasaň – FILM / VIDEO
Samuel Alex Jasaň študoval na VŠMU strihovú skladbu. Vo svojom voľnom čase sa venuje literatúre, hudbe a sci-fi. Momentálne pôsobí ako postprodukčný manažér vo filmovej spoločnosti MPhilms, no zapája sa aj do filmových projektov ako strihač, asistent strihu a data manager. Spolupracoval na tvorbe filmov ako je Klamárov deň (2023) alebo Moc (2023).
» Na dielni FILM / VIDEO v réžii spoločnosti MPhilms s Mátyásom Priklerom, Samuelom Alexom Jasaňom a Štefanom Strakom nás čaká tvorba „krížového dokumentárneho portrétu“ – vytvoríme medzigeneračné dvojice, ktoré o sebe navzájom natočia krátky filmový portrét. Do filmovania zapojíme aj Trenčín ako mesto: “Budeme hľadať kruhy v meste a skúmať, čo znamená kruh vizuálne, sociálne, esteticky.” Spolupracuj s filmármi zo spoločnosti MPhilms, ktorá od r. 2010 produkuje dlhometrážne a dokumentárne filmy, aj menšie filmové projekty so spoločenským presahom.
Mátyás Prikler – FILM / VIDEO
Mátyás Prikler vyštudoval réžiu hraného filmu na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave v triede Stanislava Párnického. V rokoch 2005 až 2006 študoval na Vysokej škole divadelného a filmového umenia (SZFE) v Budapešti u Jánosa Szásza a Attilu Janischa. Režíroval niekoľko krátkych a stredometrážnych filmov: The Life of a Fly – Život muchy, Önarckép – Autoportrét, Oni nie sú tvoj muž, Ďalšie dejstvo – Következő Felvonás, ako aj dokumentárne filmy Frank Urban-Cajal a Juraj Kubánka. Jeho stredometrážny film Ďakujem, dobre (2009) bol uvedený na filmovom festivale v Cannes v roku 2010 v sekcii Cinéfondation. Rovnomenný film Ďakujem, dobre (2013) je jeho celovečerným hraným debutom. V roku 2023 režíroval celovečerný film Moc. Oba tieto filmy mali premiéru na Medzinárodnom filmovom festivale v Rotterdame. V roku 2005 založil spoločnosť MPhilms, ktorá produkuje dlhometrážne a dokumentárne filmy aj menšie filmové projekty so spoločenským presahom a venuje sa aj organizácii vzdelávacích workshopov pre mladých ľudí. Produkoval a koprodukoval filmy ako Slovensko 2.0, Deti, Mirage, Raj na zemi, Iná Svorka, Kálmánov deň, Expremiéri, Moc, Vysvetlenie na všetko a ďalšie.