DIELŇA FILM / VIDEO: Trenčianske kruhy
s Mátyásom Priklerom a Štefanom Strakom z MPhilms (SK)
s Mátyásom Priklerom a Štefanom Strakom z MPhilms (SK)
Chceli ste niekedy byť súčasťou tvorby dokumentárneho filmu – od prvotného nápadu až po finálny zostrih? Počas tohto workshopu budeme spolu vytvárať krátke dokumentárne a experimentálne filmy zamerané na vzťahy medzi generáciami. Jedným z formátov bude „medzigeneračný portrét“ – dvojice z rôznych generácií vytvoria krátke video portréty jeden o druhom. Zapojíme aj mesto Trenčín – budeme hľadať vizuálne, geografické alebo spoločenské „kruhy“ v meste a premýšľať o tom, čo symbolizujú a ako ich zachytiť.
Čo sa na Dielni FILM / VIDEO naučíte a vyskúšate?
- Technické zručnosti potrebné pri výrobe filmu (od držania kamery až po strih videa).
- Ako správne vytvoriť krátke videá, ktoré sú dnes veľmi potrebné pri komunikácii.
- Základy filmového rozprávania, tvorby scenára, práce s respondentom/tkou a základy postprodukcie.
Pre koho je určená Dielňa FILM / VIDEO?
Pozývame ľudí, ktorých zaujíma film a video bez ohľadu na predchádzajúce skúsenosti. Dielňa je vystavaná tak, že sa môže zapojiť začiatočník/čka, študentstvo umeleckých škôl, umelec/kyňa či profesionál/ka, ktorý/á pracuje s videami a každý si z nej odnesie to potrebné pre seba. Radi privítame seniorov a seniorky a mladých ľudí, dvojice rodičov / starých rodičov a tínedžerov.
V akých časoch bude Dielňa FILM/VIDEO prebiehať?
Piatok 1. 8. 2025 v čase od 18:00 do 21:00
Sobota až sobota 2. 8. – 9. 8. približne 7–8 hodín denne (napr. 3 hodiny práce / 1 hodina obedňajšej prestávky / 3–4 hodiny popoludní). V závere workshopu sa časová dotácia pravdepodobne zvýši kvôli potrebe strihu a postprodukcie krátkych filmov a videí.
Sobota 9. 8. 2025 nás čaká záverečná oslava, na ktorej premietneme hotové filmy, cca od 16:00 do 21:00.
Kto sú lektori Dielne FILM/VIDEO?
Mátyás Prikler vyštudoval réžiu hraného filmu na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave v triede Stanislava Párnického. V rokoch 2005 až 2006 študoval na Vysokej škole divadelného a filmového umenia (SZFE) v Budapešti u Jánosa Szásza a Attilu Janischa. Režíroval niekoľko krátkych a stredometrážnych filmov: The Life of a Fly – Život muchy, Önarckép – Autoportrét, Oni nie sú tvoj muž, Ďalšie dejstvo – Következő Felvonás, ako aj dokumentárne filmy Frank Urban-Cajal a Juraj Kubánka. Jeho stredometrážny film Ďakujem, dobre (2009) bol uvedený na filmovom festivale v Cannes v roku 2010 v sekcii Cinéfondation. Rovnomenný film Ďakujem, dobre (2013) je jeho celovečerným hraným debutom. V roku 2023 režíroval celovečerný film Moc. Oba tieto filmy mali premiéru na Medzinárodnom filmovom festivale v Rotterdame. V roku 2005 založil spoločnosť MPhilms, ktorá produkuje dlhometrážne a dokumentárne filmy aj menšie filmové projekty so spoločenským presahom a venuje sa aj organizácii vzdelávacích workshopov pre mladých ľudí. Produkoval a koprodukoval filmy ako Slovensko 2.0, Deti, Mirage, Raj na zemi, Iná Svorka, Kálmánov deň, Expremiéri, Moc, Vysvetlenie na všetko a ďalšie.
Štefan Straka študoval v ateliéri dokumentárnej tvorby VŠMU u Petra Kerekesa a následne pracoval na viacerých celovečerných dokumentárnych filmoch. Ako režisér spolupracuje aj so Slovenskou televíziou. Vareha je jeho celovečerným debutom a zároveň absolventským filmom. Spolupracuje s Petrom Kerekesom ako asistent réžie na filme Wishing on a Star a ako druhý asistent kamery na filme Maratón, príbeh mesta. Počas magisterského štúdia externe spolupracoval s Odborom komunikácie Kancelárie prezidentky SR. Po ukončení štúdia v roku 2023 nastúpil do denníka SME, kde sa má na starosti produkciu na video oddelení a podcastoch. www.instagram.com/stefan_straka
Link: